Results 2011

Click on the links below to jump to:

Premier Advanced 2011

Premier Junior 2011

Advanced Open 2011

Senior Open 2011

Junior Open 2011

Premier Advanced

Grand-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
MAGSAuckland GrammarMAGS

Semi-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
Kristin 1MAGSMAGS
WBHS 1Auckland Grammar 1Auckland Grammar 1

Quarter-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
Auckland Grammar 1Kings 1Auckland Grammar 1
Kristin 1Kings 2Kristin 1
St Cuths 2MAGS MAGS
St Cuths 1WBHS 1WBHS 1

Speaker Tab Results

PlaceNameSchool
1stNick OrrAuckland Grammar
2ndFred ThursfieldKings
3rdMitchell SmitheramKristin 1
4th=Lucy HarrisonMAGS
4th=Bhavan SrikumarAuckland Grammar
6thSam ViskovichWBHS
7thAshish PandeyKings
8thAshley VarneyKings
9thHowell FuAuckland Grammar
10th=Ishika JayasingheSt Cuths
10th=Prasad RaviWBHS

Premier Junior

Grand-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
WBHS 2St Cuths 1WBHS 2

Semi-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
Auckland GrammarWBHS 2WBHS 2
RutherfordSt Cuths 1St Cuths 1

Quarter-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
HowickSt Cuths 1St Cuths 1
Auckland GrammarSt KentsAuckland Grammar
WBHS 2AICWBHS 2
RutherfordSt Peter'sRutherford

Speaker Tab Results

PlaceNameSchool
1stChris RyanHowick
2ndSunny LiuAIC
3rdAndrew WinstanleyAuckland Grammar
4thBrittany WilliamsHowick
5thKayleigh AnsellRutherford
6thJoann LeeAIC
7th=Arielle BokSt Cuths
7th=Alex JohnstonAuckland Grammar
9thJames RankinWBHS
10thHarrison CunninghamSt Peter's

Advanced Open

Grand-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
Kristin 1Sacred Heart 1Kristin 1

Semi-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
Sacred Heart 1Rosmini 2Sacred Heart 1
Kristin 1Diocesan 1Kristin 1

Quarter-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
St Kents 2Sacred Heart 1Sacred Heart 1
Diocesan 1Senior College 1Diocesan 1
MAGS 2Kristin 1Kristin 1
EGGS 4Rosmini 2Rosmini 2

Octo-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
St Kent's 2Edgewater 1St Kent's 2
Rosmini 1Diocesan 1Diocesan 1
Kristin 1WGHS 1Kristin 1
WBHS 4EGGS 4EGGS 4
Senior College 2Rosmini 2Rosmini 2
MAGS 2ASHS 1MAGS 2
Senior College 1MRGSSenior College 1
Western Springs 1Sacred Heart 1Sacred Heart 1

Speaker Tab Results

PlaceNameSchool
1stFardowsa MuhammedMassey
2nd=Catherine HsuSenior College
2nd=Emily DraperEGGS
2nd=Matt BartlettKristin
2nd=Jordan LayPukekohe
6=Jacob HoldenSt Kents
6=Lars ThompsonPinehurst
6=Amy YatesMassey
9=Emma KavanaghPinehurst
9=Jules ArmitageDiocesan

Senior Open

Grand-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
WBHS 1WGHS 3WBHS 1

Semi-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
WBHS 1Macleans 3WBHS 1
WGHS 3EGGS 1WGHS 3

Quarter-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
RosminiWBHS 1WBHS 2
Lynfield 1WGHS 3WGHS 3
St Mary's 2EGGS 1EGGS 1
St Cuths 4Macleans 3Macleans 3

Octo-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
RosminiEdgewater 2Rosmini
Glendowie 2WGHS 3WGHS 3
St Mary's 2Baradene 2St Mary's 2
St Cuths 4Rangitoto 2St Cuths 4
Macleans 3NorthcoteMacleans 3
EGGS 1Glendowie 1EGGS 1
Rutherford 3Lynfield 1Rutherford 3
WBHS 1St Dominic'sWBHS 1

Speaker Tab Results

ZonePlaceNameSchool
West1stNathaniel KandregulaRutherford
West2ndDanielle DakanaySt Dominic's
Central1st=Sara YacoubSt Mary's
Central1st=Kayla PolamaluSt Mary's
North1stTal BrinkOrewa
North2ndKevin FernandesRosmini
East1st=Alice StrongGlendowie
Easst1st=Levi TurnerRosmini

Junior Open

Grand-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
WBHS 3Auckland Grammar 1Auckland Grammar 1

Semi-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
Auckland Grammar 1Northcote 1Auckland Grammar 1
Kings 2WBHS 3WBHS 3

Quarter-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
Kings 2BDSC 1Kings 2
SHC 1Auckland Grammar 1Auckland Grammar 1
MAGS 1Northcote 1Northcote 1
WSCWBHS 3WBHS 3

Octo-Final Results

AffirmativeNegativeWinner
BDSC 1Macleans 2BDSC 1
Auckland Grammar 1Glendowie 2Auckland Grammar 1
MAGS 1St Cuths 2MAGS 1
WSC 2TangaroaWSC 2
WBHS 3RangitotoWBHS 3
Kings 1Northcote 1Northcote 1
SHC 1EGGS 3SHC 1
St Cuths 1Kings 2Kings 2

Speaker Tab Results

[table "0" not found /]